Sprytne tagowanie

Tagi w Ghost CMS działają jak etykiety Gmaila. Tagując posty jednym lub kilkoma słowami kluczowymi, możesz organizować artykuły w grupy o podobnej treści.

Podczas tworzenia treści do swojej publikacji można przypisać tagi, które pomogą rozróżnić poszczególne kategorie treści.

Na przykład niektóre treści można oznaczyć jako News, a inne jako Podcast, co stworzy dwie różne kategorie treści opublikowane odpowiednio w /tag/news  i  /tag/podcast.

Jeśli oznaczysz post zarówno News i Podcast  - wtedy pojawi się on w obu sekcjach. Grupy tagów są jak dedykowane strony domowe dla każdej kategorii treści, którą posiadasz. Mają własne strony, własne kanały RSS i mogą obsługiwać własne zdjęcia okładek i metadane.

Tag główny

W edytora postów  Ghost CMS można przeciągać i upuszczać znaczniki w dowolnej kolejności. Jednak pierwszy tag na liście jest zawsze najważniejszy, a niektóre Szablony domyślnie wyświetlają tylko tag główny (pierwszy tag na liście).

Wiadomości, Technologia, Startup

Możesz więc dodać najważniejszy tag, który chcesz pokazać w swoim temacie, ale także dodać powiązane tagi, które są mniej ważne.

Tagi prywatne

Czasami możesz chcieć przypisać postowi określony znacznik, ale niekoniecznie chcesz, aby ten znacznik pojawił się w temacie lub stworzył stronę lokalną. W Ghost, hashtagi są prywatne i mogą być używane do celów specjalnych.

Na przykład, jeśli czasami publikujesz posty z treścią wideo - możesz chcieć, aby Twój Szablon dostosował się i pozbył się paska bocznego dla tych postów, aby zrobić więcej miejsca na osadzone wideo. W tym przypadku, możesz użyć prywatnych tagów, aby powiedzieć swojemu Szablonowi, co należy zrobić.

Wiadomości, #video

W powyższym przykładzie Szablon przypisywałby postowi oznaczonemu tagiem Wiadomości dostęp publiczny - ale także ukryłby posty oznaczone tagiem prywatnym #video. W Szablonie można by wtedy warunkowo używać prywatnych tagów i nadawać im specjalne formatowanie.

Możesz znaleźć dokumentację dotyczącą przygotowywania Szablonów w dokumentacji Ghost.

Dynamiczny routing

Dynamiczny routing daje pełną swobodę w budowaniu niestandardowych publikacji dostosowanych do Twoich potrzeb. Ścieżki to reguły, które mapują wzorce adresów URL do Twojej treści i Szablonach.

Możesz nie chcieć, aby treści oznaczone jako News były dostępne na: example.com/tag/news tylko pod linkiem example.com/news .

W tym przypadku można użyć dynamicznych ścieżek do tworzenia własnych kolekcji treści na swojej stronie. Możliwe jest również użycie wielu szablonów w Twoim Szablonie, aby każdy typ zawartości był wyświetlany inaczej..

Istnieje wiele możliwych zastosowań dynamicznego routingu w Ghost CMS. Oto kilka typowych przykładów:

  • Ustawianie dopasowanej strony głównej z własnym szablonem
  • Posiadanie oddzielnych bloków treści dla bloga i podcastu, które wyświetlają się inaczej i mają niestandardowe kanały RSS do obsługi dwóch typów treści
  • Tworzenie rubryki twórcy jako unikalnego widoku, poprzez filtrowanie treści stworzonych przez konkretnych autorów.
  • Umieszczanie dat w permalinkach  postów
  • Tworzenie adresów URL postów w oparciu o tag podstawowy example.com/europe/story-title/
Routing dynamiczny może być skonfigurowany w CMS Ghost za pomocą plików YAML. Przeczytaj naszą dokumentację routingu dynamicznego, aby uzyskać więcej szczegółów.

Następny rozdział: Aplikacje & integracje  

Pracuj ze wszystkimi ulubionymi aplikacjami i narzędziami za pomocą naszych integracji lub twórz własne, niestandardowe integracje za pomocą webhooków.